Stadyumda Maç İzlemek

Çok önemli bir futbol maçını stadyumda o büyülü atmosferi yaşayarak mı yoksa evde dev ekranda maçın bütün ayrıntılarını görerek, spikerin yorumlarını dinleyerek, koltuğa uzanıp keyif çatarak mı izlemek daha mantıklı?

Stadyum ağustos ayının ortasında bile -300 derece, buz gibi. maçı anlatan biri yok ve pozisyonları çok net göremiyorsun, tekrarını izleyemiyorsun, o an başka bir şeye odaklandıysan, çok önemli bir pozisyonu hatta golü bile kaçırabiliyorsun.

Maç içinde oyuncuların ve teknik heyetin hatta yedek oyuncuların yüz ifadeleri, tepkileri çok önemlidir. maçı stadyumda izliyorsan bunları da görmen imkânsız.

Stadyuma ulaşım maç öncesi ve sonrası oldukça zordur, uzun süre sıra beklersin ve en nihayetinde ite kaka bindiğin ulaşım aracında ona buna yaslanarak, sıkışarak, sıkıştırarak, yorularak yolculuk edersin.

Evde izliyorsan öyle bir dert yok. Ücretsiz veya çok ucuza izlemek varken, o kadar yapamadığın/göremediğin şey olmasına rağmen bir sürü para vererek bu sıkıntıyı çekmek…

Taraftarlık ile fedakârlık arasındaki yakın bağın temelini bu durum oluşturuyor sanırım  çünkü maçı stadyumda izlemek taraftarın doğrudan kendi menfaatini düşünerek tercih ettiği bir şey değil, aksine bir sürü maddi manevi zorluğu göze alarak, taraftarı olduğu futbol takımına ve futbolcularına destek olmak için yaptığı bir fedakarlık.

Sevdiği insan veya bir şey için fedakarlık yapmak insanları mutlu ediyor. Maçı stadyumda izlemenin insanları mutlu eden tarafı da evde izlemek yerine orada izlemenin daha doğru bir tercih olması değil, taraftarı olduğu futbol takımına fedakârlık yapmış olmanın verdiği haz. O nedenle maçı stadyumda izleyecek taraftarın öncelikle maça gitmezse onun yerine o maçı orada izleyecek başka birinin, takımına ondan daha az mı ya da çok mu destek olacağını ve maça gitmezse onun yerine o maçı orada izleyerek takımına destek olacak başka biri olup olmadığını düşünmesi gerekir.

Bence maça gidip sessiz sedasız çekirdek çitleyerek maç izleyecek olanların, eğer o gitmezse yerine gidecek birileri varsa maça gitmemesi hem kendileri hem de takım için daha faydalı.

Çağrışım:, ,
3 Yorum

Bir Cevap Yazın