Güldür Güldür Show’un Güldürmemesi

Show Tv’yi ne zaman açsam o var. Güldür Güldür Show. Sanki programı yayın akışına koyan eleman bunu izlerken gülmekten ölmüş de, yayın akışının değiştirildiği sistemin şifresi de birtek onda varmış gibi. Bu felaket senaryomu, bir önceki Show Tv yayın akışçısının da benzer hazin sonu yaşadığını düşünerek ve Doktorlar dizisinin sürekli yayınlanmasının da ondan kaynaklandığını iddia ederek artırıyorum. 🙂

Çevremde bunu izleyip beğenen çok kişi var. Birçoğunun zekasına ve mizah anlayışına da güvenirim. Onlar beğeniyorsa vardır mutlaka bir şey ben anlayamamışımdır veya benim izlediğim bölümler iyi değildir belki ben kötü kısımlarına denk gelmişimdir diye bir sürü bölümünü izledim, izledim, izledim, izledim. İnanamayacağınız kadar çok izledim. Şu an bunu yazarken bile izliyorum. 🙂 En baştan çok beğenseydim bundan daha az izlerdim vallahi 🙂 ama yok arkadaş olmuyor, gülemiyorum. Tebessüm bile yok. Hatta oynayanların yaptığı berbat şakalar nedeniyle onların adına utana sıkıla izliyorum. İzlerken yüzüm kızarıyor bildiğiniz. İlk kez Rina filminde izlediğim/tanıdığım ve oyunculuğunu çok beğendiğim Çağlar Çorumlu’nun da bunların arasında olmasına üzülüyorum ayrıca.

Kemal Sunal’ın oğlu Ali Sunal ne zaman oyuncu olmuş, ne zaman iyi oyuncu olmuş, ne zaman tecrübe edinmiş, ne zaman hoca olmuş da skeçlere müdahale edebilecek konuma gelmiş, bizim niye bunlardan haberimiz olmamış merak ediyorum.

Programın ismi de ayrı bir iddialı. Mütevazi bir ismi olsun, güldür güldür değil de ufaktan güldüreceğiz gibi bir şey ima etsin, ne bileyim, birilerinin “olum burada güldür güldür yazıyor ama bu hiç güldürmüyor” diye sormalarından korksun, öyle bir ismi olsun ki, biri güldürmedi dediğinde, “ismime baksana, güldüreceğim mi dedim ben sana onu da nereden çıkardın” der gibi olsun. Benim önerim Dangır Dungur Show.

Eğer toplumun önemli bir kesmi bu şakaları beğeniyor ise ki görünen o, ben neden beğenemiyorum. Şimdi bu Güldür Güldür ve benzeri programlar için, beğenmiyorsan izleme kardeşim demek doğru olur mu? Beğenmiyorsak izlememek yeterli mi? Bırakınız ne yaparsa yapsın ne halleri varsa görsüncülere göre doğru ve yeterli, bana göre değil. Toplumun çoğunluğu tarafından ne beğeniliyor, ne tercih ediliyorsa doğal olarak üretilen her şey de ona göre şekilleniyor. Senin beğendiklerin ya üretilmiyor veya üretilmeye başlandıktan kısa bir süre sonra bitiyor, yok oluyor. Doğup büyüdüğün içinde olduğun toplumdan kopmaya başlıyor insan farkında olmadan. Annesi, Babası ile bile aynı şeylere gülemiyor. Eğer başka bir toplumda yaşamamışsa, başka bir dil bilmiyorsa, başka bir kültür görmemiş ise yapabileceği tek şey, onların kültürüne sahip olmadan farklı toplumların beğendiklerinden, kendisine beğenilecek şeyler devşirmeye çalışmak oluyor. Hayat daha da zorlaşıyor. Günümüzde bu tarz kaynakların internet üzerinde bulunuyor olması ve kolay ulaşılabilmesi zor olan hayatı biraz kolaylaştırabiliyor da, geçmişte nasıl olduğunu düşünsenize. Adam kendi toplumundan uzaklaşıyor, aynı şeyleri beğenmemeye, ortak noktaları azalmaya başlıyor. Başka toplumlarda kendine uygun bir şeyler bulmak da pek mümkün değil. Gel de kafayı sıyırma 🙂 Neyse sonra bir zaman bunu detaylıca düşünüp yazmaya çalışacağım 🙂

Bir Cevap Yazın