Dünyada Karşılaşmış Gibi

Alican Yücesoy, Defne Kayalar, Fatih Artman, Okan Yalabık, Öner Erkan, Serkan Keskin, Settar Tanrıöğen gibi bir sürü harika oyuncunun yer aldığı Krek tiyatrosunun sahnelediği süper oyun. İstanbul ilinde Uniq İstanbul Volksvagen Arena’da seyrettim. Oyun baştan sona bir şaheser olmuş. Çok iyi yazılmış, kurgulanmış ve oynanmış.

2019 yılı Afife Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı Prodüksiyonu” ödülünü almış.

Oyun aynı anda, birbirleriyle bir kapı ile bağlı arka arkaya iki camekân sahnede art arda iki kez oynanıyor. Birinci sahnedeki oyunu seyredenler, oyun bittikten sonra ikinci sahnedekiler ile yer değiştirip aynı oyunun bu sefer diğer sahnesinde neler döndüğünü görme fırsatı buluyor. Oyun sırasında iki sahne arasında oyuncu geçişleri oluyor. Seyirciler, ilk bölümde kendi sahnelerindeki kısmı seyrederken, diğer sahnede neler döndüğü ile ilgili tahminlerde bulunmaya çalışıyor. Diğer tarafa geçtiğinde de tahminlerinin doğruluğu ile veya ters köşeler ile karşılaşıyor. Ben genelde ters köşeler ile karşılaştım. J

Oyuncuların hepsi çok başarılıydı ama içlerinden en az başarılı oyunculuk beklediğim Öner Erkan’ın muhteşem oyunculuğu beni şaşırttı ve çok etkiledi. İnanılmazdı.

Oyun, oyuncuların her birinin farklı hayatlarına ve hikayelerine yüzeysel olarak değiniyor. Eksik kalan yerleri seyircinin kendi hayal gücüne bırakıyor. Oyunun, aynı anda iki farklı sahnede farklı bölümlerinin oynanması da, seyirciyi oyuna çekme, öteki sahneyi düşündürme ve nihayet öteki sahneyi görmeye başladığında da önceki sahne ile bağlantıları kurdurmayı amaçlıyor.

Küçük bir eleştiri, belki bunu sağlamak çok zor ama sahneler arası ses izolasyonu konusunda bir şeyler daha yapmak lazım gibi. Oyuncuların seslerinin birbirine geçmemesi, mikrofon ile konuşmaları ve seslerinin seyirciler tarafından kulaklık ile duyulması sağlatılarak çözülmüş ama bir sahnedeki seyircilerin kahkahaları olmadık bir anda diğer sahnede dramatik bir anda veya en azından komik olmayan bir anda diğer seyirciler tarafından duyuluyor. Bu da anın tadını biraz kaçırıyor.

 

Bir Cevap Yazın