Deha (Genius)

Deha (Genius), National Geographic tarafından yayınlanan belgeselimsi biyografik bilim dizisi. Dizinin her sezonunda kim olacağı en baştan söylenmeyen bir dehanın hayatı ele alınacak. İlk sezonu bitti, ikinci sezonun mart 2018’de başlaması bekleniyor. İlk sezonun dehası Albert Einstein oldu.

Bir bilim insanının hayatını anlatan bu tarz yapımların ortak özelliği sıkıcı olması, anlaşılır olmaması ve düşük maliyetler ile hazırlanmaları sebebiyle görsellik ve seyir zevki açısından başarılı olamamalarıyken, bu belgesel, tüm bunların tersi olarak sürükleyici, anlaşılır ve çok kaliteli bir iş olmuş.

Dizi, Einstein’ın hayatını sadece yaptığı bilimsel çalışmalar açısından değil, tümüyle ele almış. Bilimsel çalışmalarını, ailesini, ilişkilerini, yaşayışını, okulunu, devletini, ırkını… Onu yüceltmeye ve yaptıklarının ne kadar da büyük şeyler olduğunu kanıtlamaya ihtiyaç duymadan, hatta tam tersi eleştirerek, özel hayatına amansızca girerek tüm gerçekliği ile anlatmaya çalışmış. Öncesinde hayranlık duyduğunuz insanların özel hayatınıza girdikten sonra, onları yakından tanıdıktan sonra onlara karşı duyduğunuz saygının azalması gibi, gözünüzde fazla büyüttüğünüzü düşünmeniz gibi Einstein’a olan saygınızda da azalma olabilir. 🙂

Bilim insanlarının özel hayatlarında başarısız olmaları herkesin bildiği bir gerçek. Yaptığı işin dışında hiçbir şeyi/kimseyi hayatlarının odağına yerleştirmek istemeyip sadece o işe konsantre olmak istemelerinden midir nedir böyle bir gerçek var. Einstein da aynı şekilde. Hatta ilişki bozukluğu konusunda da bir deha sayılabilir. 🙂

Çok fazla spoiler vermeden gözlemlediğim birkaç konuyu paylaşmak istiyorum.

-Spoiler-

  • İnsan egosu, eleştiri kabul etmeyen profesörler, kendi düşüncesi dışında tüm düşüncelere kapalı zihinler, kıskançlık, düşmanlık, devlet politikaları, ırkçılık gibi kavramlar olmasa bilimin ne kadar daha hızlı ilerleyeceğini görmek çok üzücü.
  • Dünyanın en önemli bilim insanı da olsan en nihayetinde bir insansın ve insanlara özgü tüm kötü duyguları yaşama ihtimali senin için de geçerli. Dehan keşfedilene kadar sadece insansın, keşfedildikten sonra hem insan hem deha ama daha çok insansın. Ancak öldükten sonra sadece dehasın. Dehalığın tadını çıkaramayacağın andan itibaren dehasın. 🙂
  • Gizli kahramanlar her zaman var. Birileri her zaman ötekilerin yaptıklarının üstüne konup, üstüne azıcık bir şey koyup kendi eseri gibi, başından sonuna sadece kendisi yapmış gibi servis edebiliyorlar. İş hayatında sıkça karşılaştığımız bu ahlaksızlığın bilim insanları arasında da popüler olduğunu görmek ilginç.
  • Büyük keşiflerin, küçük farkındalıklardan ortaya çıkmış olması. Bilim için, aynı şeye yanlış bakan bir sürü insanın içinden sıyrılıp, doğru bakmanın yeterli olması. Doğru olan görüldükten, fikir bulunduktan sonrasının çok kolay olması. Fikri bulduktan sonra ispatı, geliştirilmesi ve eksikliklerinin tespit edilebilmesi için başkalarından yardım almanın çok önemli olması.

-Spoiler-

Diziyi baştan sona çok beğendim. Eğitici, öğretici, ders verici, her şeyin göründüğü gibi olmayabileceğini gösterici bir dizi. İkinci sezonda Picasso olacakmış. Onu da heyecanla bekliyorum. Tavsiye ederim.

Sinemalar.com puanı: 9,2
Benim puanım: 9
Imdb puanı: 8,4

Bir Cevap Yazın