Black Mirror

İngiliz dizisi olarak başlamış, sonradan Netflix dizisi olmuş ve Amerikanlaşmış yine de güzelliğinden bir şey kaybetmemiş süper dizi. 4 sezon yayınlandı şimdiye kadar. İlk 3 sezon klasik bir İngiliz dizisi gibi üçer bölümden oluşuyor, dördüncü sezon toplam 6 bölüm. Dizi diyoruz ama tam dizi de değil. Dizi desen değil, değil desen dizi. 🙂 Dizinin her bölümü diğer bölümlerden farklı bir film kurgusuna sahip. Hiçbir bölümün diğerleri ile bir bağı yok. Bölümlerin tek ortak noktası ve dizi olmasını sağlayabilecek tek şey, her bölümde, teknolojinin gelecekte hangi seviyeye ulaşacağını, bu seviyeye ulaşma sürecinde insanların ve sosyal hayatın nasıl bir değişime uğrayacağını öngörmesi ve teknolojinin beklenenin aksine hayatı kolaylaştırmayıp zorlaştırabileceği ile ilgili farklı, gerçekten olabileceğini düşündüren futuristik bir yaklaşımının olması.

İçinde Bilim-Kurgu, Drama ne ararsan var. İlk bölüm pek iştah açıcı olmasa da kurgu olarak oldukça başarılı. Sonraki bölümler daha güzel ve etkili. Bundan sonrası biraz spoiler içeriyor olabilir spoiler istemeyen bundan sonrasını okumasın.

-spoiler-

Eleştirebileceğim tek yanı, dizi, teknolojinin etkilerinin hep olumsuz olacağını öngörüyor. Teknolojinin olumsuzluğu, yazılan senaryonun bir sonucu oluyor bazen. Yani o senaryo olumlu da yazılabilir ve aynı teknoloji çok olumlu/faydalı bir şeymiş gibi de aksettirilebilirdi. Burada daha objektif yaklaşılsa ve sadece olumsuz yanları değil olumlu yanları da görülse, dizi, toplumun, teknolojiyi iyi yönde kullanması gerektiği yönünde bilgi veren/yönlendiren sosyal sorumluluk projesine bile evrilebilecekken, İngilizlerin, toplumsal kaygılarının hiçe yakın olmasından ve canlarının istediğini, istedikleri gibi özgürce yapmak istemelerinden mütevellit karamsar ve farklı bir dizi olarak kalıyor ve tarihe böyle geçiyor. 🙂

-spoiler-

İzlemenizi tavsiye ederim.

Benim puanım: 9
Sinemalar.com puanı: 9
Imdb puanı: 8,9

Çağrışım:,
1 Yorum

Bir Cevap Yazın